Skip to content

21 Oxford TerraceWest Orange, NJ 07052

Built 1925

Last Sale Date
Mar 10, 2016

Property Information

Block41.01
Lot146
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0009

Building Details

Building Class17
Description2SF1G/1845/1925
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,610
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$270,800
45%
Improvement Value:$337,700
55%
Total Assessment$608,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,998+1.9%
2024$14,723+5.6%
2023$13,942+1.6%
2022$13,717+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1925