Skip to content

19 Oxford TerraceWest Orange, NJ 07052

Built 1925

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
Jul 30, 1999

Property Information

Block41.01
Lot147
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0009

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage2,296
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$270,800
40%
Improvement Value:$400,600
60%
Total Assessment$671,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,745+1.9%
2024$16,438+5.6%
2023$15,566+1.6%
2022$15,315+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$195,000

To:

Sq Ft2,296DeedBook 5636, Page 635

Property Built

Built

Year Built: 1925