Skip to content

15 Oxford TerraceWest Orange, NJ 07052

Built 1925

Last Sale Price
$520,000
Last Sale Date
Mar 23, 2017

Property Information

Block41.01
Lot149
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0009

Building Details

Building Class17
DescriptionOSF2G/2476/1925
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage2,440
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$270,800
38%
Improvement Value:$445,200
62%
Total Assessment$716,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,326+1.9%
2024$17,008+5.6%
2023$16,105+1.6%
2022$15,847+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$520,000

To:

Sq Ft2,440DeedBook 20170, Page 34818

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

Sq Ft2,440DeedBook 20160, Page 24483Recorded3/22/2016

Property Built

Built

Year Built: 1925