Skip to content

13 Oxford TerraceWest Orange, NJ 07052

Built 1925

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Jun 25, 2018

Property Information

Block41.01
Lot150
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0009

Building Details

Building Class17
Description2SF1G/1755/1925
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,778
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$270,800
44%
Improvement Value:$348,900
56%
Total Assessment$619,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,565+1.9%
2024$15,279+9.2%
2023$13,994+1.6%
2022$13,769+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$415,000

To:

Sq Ft2,058DeedBook 20180, Page 59042

Property Sale

Sale
$138,000
DeedBook 4898, Page 13

Property Built

Built

Year Built: 1925