Skip to content

9 Oxford TerraceWest Orange, NJ 07052

Built 1925

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Nov 9, 2018

Property Information

Block41.01
Lot152
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0009

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,350
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$270,800
49%
Improvement Value:$281,800
51%
Total Assessment$552,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,673+1.9%
2024$13,422+5.6%
2023$12,709+1.6%
2022$12,505+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$415,000

To:

Sq Ft1,350DeedBook 20181, Page 5540

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

Sq Ft1,350DeedBook 12444, Page 3969Recorded7/10/2013

Property Sale

Sale
$401,000
DeedBook 6214, Page 897

Property Sale

Sale
$226,000
DeedBook 5863, Page 593

Property Built

Built

Year Built: 1925