Skip to content

75 Walker RoadWest Orange, NJ 07052

Built 2003

Last Sale Price
$428,000
Last Sale Date
Nov 2, 2011

Property Information

Block41.02
Lot104
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0008

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage3,220
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$262,900
33%
Improvement Value:$529,500
67%
Total Assessment$792,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,048+1.9%
2024$19,679+5.6%
2023$18,635+1.6%
2022$18,336+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$428,000

To:

Sq Ft3,220DeedBook 12340, Page 2560

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$319,000
DeedBook 5861, Page 332

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 5716, Page 914