Skip to content

27 Harvard TerraceWest Orange, NJ 07052

Built 1966

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Feb 15, 2008

Property Information

Block41.02
Lot107
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0008

Building Details

Building Class17
Description2SF1G/1694/1966
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,587
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$292,000
48%
Improvement Value:$320,000
52%
Total Assessment$612,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,043+1.9%
2024$15,748+5.6%
2023$14,912+1.6%
2022$14,673+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$365,000

To:

Sq Ft1,587DeedBook 12119, Page 7260

Property Sale

Sale
$179,000
DeedBook 5647, Page 195

Property Built

Built

Year Built: 1966