Skip to content

1 Harvard TerraceWest Orange, NJ 07052

Built 1925

Last Sale Price
$133,665
Last Sale Date
Jun 4, 1996

Property Information

Block41.02
Lot121
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0008

Building Details

Building Class17
Description2SF2G/1352/1925
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,649
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$272,500
47%
Improvement Value:$307,100
53%
Total Assessment$579,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,424+1.9%
2024$15,141+5.6%
2023$14,338+1.6%
2022$14,107+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$133,665

To:

Sq Ft1,649DeedBook 5421, Page 234

Property Built

Built

Year Built: 1925