Skip to content

276 Gregory AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1930

Last Sale Price
$811,000
Last Sale Date
Aug 3, 2023

Property Information

Block41.03
Lot52
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0008

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage3,216
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$294,800
34%
Improvement Value:$567,600
66%
Total Assessment$862,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,902+1.9%
2024$21,500+5.6%
2023$20,359+1.6%
2022$20,032+3.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$811,000

To:

Sq Ft3,216DeedBook 20230, Page 51222

Property Sale

Sale
$395,000
DeedBook 6082, Page 510

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 4986, Page 264

Property Built

Built

Year Built: 1930