Skip to content

286 Gregory AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1926

Last Sale Price
$229,900
Last Sale Date
Jun 28, 2013

Property Information

Block41.03
Lot56
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0008

Building Details

Building Class17
Description2SF2G/1687/1926
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,419
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$259,400
46%
Improvement Value:$304,500
54%
Total Assessment$563,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,769+1.9%
2024$10,571+5.6%
2023$10,010+1.6%
2022$9,849+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$229,900

To:

Sq Ft1,419DeedBook 12451, Page 1653

Property Built

Built

Year Built: 1926