Skip to content

306 Gregory AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1925

Last Sale Price
$273,000
Last Sale Date
Dec 29, 2014

Property Information

Block41.03
Lot65.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0008

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,602
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$242,400
44%
Improvement Value:$312,100
56%
Total Assessment$554,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,858+1.9%
2024$12,622+5.6%
2023$11,952+1.6%
2022$11,760+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$273,000

To:

Sq Ft1,602DeedBook 12533, Page 8012

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 4829, Page 615

Property Built

Built

Year Built: 1925