Skip to content

21 Yale TerraceWest Orange, NJ 07052

Built 1952

Last Sale Price
$625,000
Last Sale Date
Dec 7, 2022

Property Information

Block41.03
Lot75
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0008

Building Details

Building Class17
Description1SF1G/1347/1952
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,280
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$272,500
49%
Improvement Value:$283,600
51%
Total Assessment$556,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,670+13.7%
2024$14,658+17.3%
2023$12,492+1.6%
2022$12,291+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$625,000

To:

Sq Ft1,280DeedBook 20221, Page 7266

Property Sale

Sale
$352,000
Sq Ft1,280DeedBook 20220, Page 40536Recorded4/21/2022

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 5857, Page 337

Property Built

Built

Year Built: 1952