Skip to content

15 Yale TerraceWest Orange, NJ 07052

Built 1906

Last Sale Price
$515,000
Last Sale Date
Nov 19, 2019

Property Information

Block41.03
Lot78
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0008

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,960
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$272,500
39%
Improvement Value:$419,000
61%
Total Assessment$691,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,930+1.9%
2024$15,638+5.6%
2023$14,808+1.6%
2022$14,570+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$515,000

To:

Sq Ft2,450DeedBook 20191, Page 16388

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 12418, Page 9321

Property Sale

Sale
$279,000
DeedBook 6006, Page 659

Property Built

Built

Year Built: 1906