Skip to content

11 Yale TerraceWest Orange, NJ 07052

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 27, 2020

Property Information

Block41.03
Lot80
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0008

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage2,696
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$272,500
36%
Improvement Value:$484,500
64%
Total Assessment$757,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,078+1.9%
2024$20,691+2.7%
2023$20,146+1.6%
2022$19,822+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$163,000
DeedBook 5486, Page 683

Property Built

Built

Year Built: 1900