Skip to content

5 Yale TerraceWest Orange, NJ 07052

Built 1928

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Jun 19, 1998

Property Information

Block41.03
Lot83
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0008

Building Details

Building Class17
Description2SF1G/1799/1928
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,903
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$272,500
43%
Improvement Value:$358,500
57%
Total Assessment$631,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,785+1.9%
2024$15,495+5.6%
2023$14,673+1.6%
2022$14,437+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000

To:

Sq Ft1,903DeedBook 5554, Page 651

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 5148, Page 936

Property Built

Built

Year Built: 1928