Skip to content

2 Orange Heights AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1923

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Aug 15, 2014

Property Information

Block41
Lot165
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0009

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,470
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$238,800
44%
Improvement Value:$307,200
56%
Total Assessment$546,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,476+1.9%
2024$11,265+5.6%
2023$10,667+1.6%
2022$10,496+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$245,000

To:

Sq Ft1,470DeedBook 12514, Page 1592

Property Built

Built

Year Built: 1923