Skip to content

7 Walker RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1930

Last Sale Date
Jan 10, 2023

Property Information

Block41
Lot176.02
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0009

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage3,283
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$304,900
32%
Improvement Value:$648,800
68%
Total Assessment$953,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,123+1.9%
2024$23,680+5.6%
2023$22,423+1.6%
2022$22,063+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1930