Skip to content

26 Oxford TerraceWest Orange, NJ 07052

Built 1925

Last Sale Price
$160,500
Last Sale Date
Nov 30, 1998

Property Information

Block41
Lot176.06
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0009

Building Details

Building Class17
DescriptionC0/8/1515/1925
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,724
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$272,500
45%
Improvement Value:$333,400
55%
Total Assessment$605,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,321+1.9%
2024$15,040+5.6%
2023$14,242+1.6%
2022$14,013+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$160,500

To:

Sq Ft1,724DeedBook 5587, Page 338

Property Sale

Sale
$150,500
DeedBook 5441, Page 546

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 5210, Page 685

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 5027, Page 997

Property Built

Built

Year Built: 1925