Skip to content

332 Gregory AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1910

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Aug 6, 2003

Property Information

Block42.01
Lot44
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0003

Building Details

Building Class17
Description2SS1G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage2,074
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$275,500
41%
Improvement Value:$391,500
59%
Total Assessment$667,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,139+1.9%
2024$14,861+5.6%
2023$14,072+1.6%
2022$13,846+3.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1910