Skip to content

32 Overlook AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1910

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Dec 19, 2014

Property Information

Block42.01
Lot64
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0003

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,798
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$255,000
39%
Improvement Value:$398,800
61%
Total Assessment$653,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,223+1.9%
2024$14,944+5.6%
2023$14,151+1.6%
2022$13,923+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000

To:

Sq Ft2,138DeedBook 12532, Page 5213

Property Sale

Sale
$208,896

From:

To:

Sq Ft1,798DeedBook 12525, Page 3153Recorded11/19/2014

Property Sale

Sale
$333,700
DeedBook 6066, Page 815

Property Built

Built

Year Built: 1910