Skip to content

5 Ridgeview AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1926

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Jun 30, 2005

Property Information

Block42.02
Lot207.02
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0005

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage2,128
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$285,600
46%
Improvement Value:$335,200
54%
Total Assessment$620,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,441+1.9%
2024$16,139+5.6%
2023$15,283+1.6%
2022$15,037+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000

To:

Sq Ft2,128DeedBook 6204, Page 153

Property Built

Built

Year Built: 1926