Skip to content

17 Ridgeview AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1916

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
May 18, 2017

Property Information

Block42.02
Lot212
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0005

Building Details

Building Class17
Description2SF/1410/1916
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,520
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$263,800
47%
Improvement Value:$301,100
53%
Total Assessment$564,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,958+1.9%
2024$13,702+5.6%
2023$12,975+1.6%
2022$12,766+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000

To:

Sq Ft1,516DeedBook 20170, Page 47989

Property Built

Built

Year Built: 1916