Skip to content

35 Ridgeview AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1925

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Dec 4, 2001

Property Information

Block42.02
Lot216.05
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0005

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,792
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$263,800
43%
Improvement Value:$346,700
57%
Total Assessment$610,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,244+1.9%
2024$13,983+5.6%
2023$13,241+1.6%
2022$13,028+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000

To:

Sq Ft1,792DeedBook 5852, Page 611

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 5244, Page 1

Property Sale

Sale
$158,000
DeedBook 5176, Page 47

Property Sale

Sale
$189,000
DeedBook 4979, Page 807

Property Built

Built

Year Built: 1925