Skip to content

41 Ridgeview AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1970

Last Sale Price
$378,000
Last Sale Date
Dec 1, 2010

Property Information

Block42.02
Lot216.08
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0005

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,810
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$263,800
43%
Improvement Value:$349,100
57%
Total Assessment$612,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,108+1.9%
2024$17,776+5.6%
2023$16,833+1.6%
2022$16,562+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$378,000

To:

Sq Ft1,810DeedBook 12290, Page 3774

Property Sale

Sale
$366,500
DeedBook 6002, Page 708

Property Sale

Sale
$145,500
DeedBook 5533, Page 632

Property Built

Built

Year Built: 1970