Skip to content

44 Lawrence AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1914

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 16, 2011

Property Information

Block42.02
Lot34
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0005

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,639
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$293,200
44%
Improvement Value:$375,500
56%
Total Assessment$668,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,961+1.9%
2024$16,649+5.6%
2023$15,766+1.6%
2022$15,512+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$341,000
DeedBook 6272, Page 38

Property Built

Built

Year Built: 1914