Skip to content

24 Lawrence AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1911

Last Sale Price
$237,000
Last Sale Date
Oct 30, 2009

Property Information

Block42.02
Lot65
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0005

Building Details

Building Class17
Description2SF1G/1944/1911
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,929
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$263,800
42%
Improvement Value:$364,300
58%
Total Assessment$628,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,652+1.9%
2024$14,383+5.6%
2023$13,619+1.6%
2022$13,400+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$237,000

To:

Sq Ft1,929DeedBook 12227, Page 1614

Property Built

Built

Year Built: 1911