Skip to content

20 Lawrence AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1926

Last Sale Price
$157,500
Last Sale Date
Jul 27, 1995

Property Information

Block42.02
Lot67
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0005

Building Details

Building Class17
Description2SF2G/1470/1926
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,810
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$263,800
46%
Improvement Value:$309,500
54%
Total Assessment$573,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,926+1.9%
2024$13,670+5.6%
2023$12,944+1.6%
2022$12,736+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$157,500

To:

Sq Ft1,810DeedBook 5378, Page 237

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 5062, Page 193

Property Built

Built

Year Built: 1926