Skip to content

16 Lawrence AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1924

Last Sale Date
Mar 10, 2016

Property Information

Block42.02
Lot69
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0005

Building Details

Building Class17
Description2SF1G/1615/1924
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,386
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$263,800
48%
Improvement Value:$285,800
52%
Total Assessment$549,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,504+1.9%
2024$13,256+5.6%
2023$12,553+1.6%
2022$12,351+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1924