Skip to content

8 Lawrence AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1926

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
May 3, 2021

Property Information

Block42.02
Lot73
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0005

Building Details

Building Class17
DescriptionCO/6
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,312
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$257,700
49%
Improvement Value:$267,300
51%
Total Assessment$525,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,473+1.9%
2024$12,244+5.6%
2023$11,595+1.6%
2022$11,408+3.0%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$425,000

To:

Sq Ft1,312DeedBook 20210, Page 65081

Property Sale

Sale
$305,000

From:

To:

Sq Ft1,312DeedBook 20150, Page 70629Recorded9/23/2015

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook 6170, Page 130

Property Sale

Sale
$234,000
DeedBook 5953, Page 67

Property Sale

Sale
$193,000
DeedBook 5869, Page 493

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 5277, Page 422

Property Built

Built

Year Built: 1926