Skip to content

4 Lawrence AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1930

Last Sale Price
$105,000
Last Sale Date
Oct 16, 1996

Property Information

Block42.02
Lot75
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0005

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,865
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$254,700
42%
Improvement Value:$356,300
58%
Total Assessment$611,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,441+1.9%
2024$14,176+5.6%
2023$13,423+1.6%
2022$13,208+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$105,000

To:

Sq Ft1,865DeedBook 5445, Page 69

Property Built

Built

Year Built: 1930