Skip to content

16 Clonavor RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 31, 2025

Property Information

Block42.03
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0002

Building Details

Building Class17
Description1.5SF2G/1485
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,807
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$300,400
49%
Improvement Value:$318,500
51%
Total Assessment$618,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,203+1.9%
2024$14,919+5.7%
2023$14,114+1.7%
2022$13,883+3.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1955