Skip to content

33 Overlook AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1912

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
May 10, 2022

Property Information

Block42.03
Lot142
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0005

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,755
Acreage0.29

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$300,000
46%
Improvement Value:$349,700
54%
Total Assessment$649,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,347+1.9%
2024$16,047+5.6%
2023$15,195+1.6%
2022$14,951+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$650,000

To:

Sq Ft1,755DeedBook 20220, Page 49492

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 5059, Page 956

Property Built

Built

Year Built: 1912