Skip to content

28 Clonavor RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1935

Last Sale Date
Mar 10, 2016

Property Information

Block42.03
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0002

Building Details

Building Class17
Description1SF1G/1598/1935
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,870
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$261,600
42%
Improvement Value:$362,200
58%
Total Assessment$623,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,043+1.9%
2024$14,762+5.7%
2023$13,966+1.7%
2022$13,737+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1935