Skip to content

4 Clonavor RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1954

Last Sale Price
$386,500
Last Sale Date
Jul 28, 2005

Property Information

Block42.03
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0005

Building Details

Building Class17
DescriptionS/5/1575/1BM
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,740
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$255,000
47%
Improvement Value:$292,800
53%
Total Assessment$547,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,935+1.9%
2024$13,679+5.6%
2023$12,953+1.6%
2022$12,745+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$386,500

To:

Sq Ft1,740DeedBook 6223, Page 218

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 5458, Page 688

Property Sale

Sale
$158,500
DeedBook 5295, Page 416

Property Built

Built

Year Built: 1954