Skip to content

8 Clonavor RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1931

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Sep 13, 2017

Property Information

Block42.03
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0002

Building Details

Building Class17
Description2SF/1814/1931
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage2,734
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$256,900
36%
Improvement Value:$449,900
64%
Total Assessment$706,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,080+1.9%
2024$19,712+5.6%
2023$18,666+1.6%
2022$18,366+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000

To:

Sq Ft2,662DeedBook 20170, Page 83446

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 5199, Page 445

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 4886, Page 398

Property Built

Built

Year Built: 1931