Skip to content

237 South Valley RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1954

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Apr 9, 2020

Property Information

Block42.03
Lot90
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0002

Building Details

Building Class17
Description1SB1G/2088/1954
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,656
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$267,600
44%
Improvement Value:$344,000
56%
Total Assessment$611,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,635+1.9%
2024$17,311-52.7%
2023$36,608+159.2%
2022$14,124+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

To:

Sq Ft1,656DeedBook 20200, Page 42777

Property Sale

Sale
$152,000
DeedBook 5211, Page 207

Property Sale

Sale
$128,000
DeedBook 4885, Page 419

Property Built

Built

Year Built: 1954