Skip to content

3 Luddington RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1953

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Nov 21, 2001

Property Information

Block42.03
Lot93
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0002

Building Details

Building Class17
Description1SF2G/1942/1953
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage2,120
Acreage0.46

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$325,200
42%
Improvement Value:$449,400
58%
Total Assessment$774,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,509+1.9%
2024$19,151+5.6%
2023$18,134+1.6%
2022$17,843+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000

To:

Sq Ft2,120DeedBook 5851, Page 765

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 5225, Page 510

Property Built

Built

Year Built: 1953