Skip to content

37 Clonavor RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1945

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
May 19, 1995

Property Information

Block42.04
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0002

Building Details

Building Class17
Description2SF1G/1485/1945
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage2,156
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$262,700
42%
Improvement Value:$362,600
58%
Total Assessment$625,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,881+1.9%
2024$14,608+5.6%
2023$13,833+1.6%
2022$13,610+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000

To:

Sq Ft2,156DeedBook 5367, Page 255

Property Sale

Sale
$187,000
DeedBook 4940, Page 375

Property Built

Built

Year Built: 1945