Skip to content

14 Silver Spring RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1950

Last Sale Price
$812,500
Last Sale Date
Jun 27, 2023

Property Information

Block42.04
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0002

Building Details

Building Class17
Description1SF1G/1569/1950
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,965
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$269,100
37%
Improvement Value:$455,300
63%
Total Assessment$724,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,710+1.9%
2024$17,385+7.4%
2023$16,184+1.6%
2022$15,924+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$812,500

To:

Sq Ft1,965DeedBook 20230, Page 48738

Property Sale

Sale
$425,000
Sq Ft1,999DeedBook 20220, Page 48263Recorded5/13/2022

Property Sale

Sale
$171,000
DeedBook 5457, Page 471

Property Sale

Sale
$189,000
DeedBook 4981, Page 657

Property Built

Built

Year Built: 1950