Skip to content

21 Silver Spring RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1940

Last Sale Price
$429,000
Last Sale Date
May 27, 2014

Property Information

Block42.05
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0005

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,802
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$285,100
44%
Improvement Value:$362,600
56%
Total Assessment$647,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,394+1.9%
2024$16,093+5.6%
2023$15,239+1.6%
2022$14,994+3.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$429,000

To:

Sq Ft1,827DeedBook 12504, Page 3310

Property Sale

Sale
$345,000
DeedBook 12198, Page 9190

Property Sale

Sale
$182,000
DeedBook 5606, Page 472

Property Sale

Sale
$187,500
DeedBook 5114, Page 835

Property Built

Built

Year Built: 1940