Skip to content

11 Silver Spring RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1941

Last Sale Price
$446,000
Last Sale Date
Jun 14, 2004

Property Information

Block42.05
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0005

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage2,012
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$262,700
40%
Improvement Value:$391,300
60%
Total Assessment$654,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,125+1.9%
2024$16,810+5.6%
2023$15,918+1.6%
2022$15,662+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$446,000

To:

Sq Ft2,012DeedBook 6078, Page 806

Property Sale

Sale
$169,000
DeedBook 5398, Page 500

Property Sale

Sale
$216,000
DeedBook 5071, Page 579

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 4878, Page 196

Property Built

Built

Year Built: 1941