Skip to content

96 Walker RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1931

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Jun 4, 1999

Property Information

Block42
Lot180.02
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0006

Building Details

Building Class17
Description2SF/2024/1931
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage2,037
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$250,900
40%
Improvement Value:$383,900
60%
Total Assessment$634,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,176+1.9%
2024$14,898+5.6%
2023$14,107+1.6%
2022$13,880+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000

To:

Sq Ft2,037DeedBook 5622, Page 695

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 5205, Page 401

Property Built

Built

Year Built: 1931