Skip to content

20 Walker RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1957

Last Sale Price
$441,000
Last Sale Date
Jun 19, 2015

Property Information

Block42
Lot4.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0006

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage2,016
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$274,500
41%
Improvement Value:$395,000
59%
Total Assessment$669,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,961+1.9%
2024$16,649+5.6%
2023$15,766+1.6%
2022$15,512+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$441,000

To:

Sq Ft2,016DeedBook 12562, Page 2084

Property Sale

Sale
$162,000
DeedBook 5581, Page 271

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 5014, Page 750

Property Built

Built

Year Built: 1957