Skip to content

343 Gregory AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1926

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 18, 2013

Property Information

Block43.01
Lot1.02
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0003

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,579
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$285,400
50%
Improvement Value:$285,200
50%
Total Assessment$570,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,509+1.9%
2024$13,261+5.6%
2023$12,557+1.6%
2022$12,355+3.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1926