Skip to content

15 Lowell PlaceWest Orange, NJ 07052

Built 1933

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 8, 2019

Property Information

Block43.01
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0003

Building Details

Building Class17
Description2SF2G/3279/1933
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,981
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$329,400
39%
Improvement Value:$507,400
61%
Total Assessment$836,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,525+1.9%
2024$22,112+5.6%
2023$20,938+1.6%
2022$20,602+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 4805, Page 403

Property Built

Built

Year Built: 1933