Skip to content

349 Gregory AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1886

Last Sale Price
$823,000
Last Sale Date
May 24, 2022

Property Information

Block43.01
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0003

Building Details

Building Class17
Description2SF2G/1970/1886
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,683
Acreage0.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$327,700
42%
Improvement Value:$449,300
58%
Total Assessment$777,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,211+1.9%
2024$19,840+5.6%
2023$18,788+1.6%
2022$18,485+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$823,000

To:

Sq Ft2,683DeedBook 20220, Page 65958

Property Sale

Sale
$479,000

From:

To:

Sq Ft2,359DeedBook 20160, Page 56447Recorded7/6/2016

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 4884, Page 358

Property Built

Built

Year Built: 1886