Skip to content

9 Lowell PlaceWest Orange, NJ 07052

Built 1930

Last Sale Price
$795,000
Last Sale Date
Dec 6, 2022

Property Information

Block43.01
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0003

Building Details

Building Class17
Description2SF2G/2007/1930
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,206
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$312,400
43%
Improvement Value:$408,900
57%
Total Assessment$721,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,912+1.9%
2024$17,583+5.6%
2023$16,650+1.6%
2022$16,382+3.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$795,000

To:

Sq Ft2,206DeedBook 20230, Page 1214

Property Sale

Sale
$489,000

From:

To:

Sq Ft1,918DeedBook 20161, Page 12251Recorded12/29/2016

Property Sale

Sale
$449,900
DeedBook 6384, Page 137

Property Built

Built

Year Built: 1930