Skip to content

12 Helen AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1929

Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
Aug 27, 2009

Property Information

Block43.02
Lot23
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0004

Building Details

Building Class17
Description2SF2G/1548/1929
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,828
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$307,500
48%
Improvement Value:$330,400
52%
Total Assessment$637,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,532+1.9%
2024$15,247+5.6%
2023$14,438+1.6%
2022$14,206+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$435,000

To:

Sq Ft1,828DeedBook 12215, Page 6765

Property Sale

Sale
$459,000
DeedBook 6328, Page 348

Property Sale

Sale
$390,000
DeedBook 6024, Page 832

Property Built

Built

Year Built: 1929