Skip to content

327 Gregory AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1926
Other Exempt

Last Sale Price
$652,500
Last Sale Date
Aug 25, 2023

Property Information

Block43.02
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0004

Building Details

Building Class17
DescriptionCO/7
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,822
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$292,100
44%
Improvement Value:$369,800
56%
Total Assessment$661,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2024$14,502+5.6%
2023$13,733+1.6%
2022$13,512+3.0%
2021$13,124+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$652,500

To:

Sq Ft1,822DeedBook 20230, Page 54087

Property Sale

Sale
$432,500

From:

To:

Sq Ft1,610DeedBook 20200, Page 88301Recorded9/11/2020

Property Sale

Sale
$376,000
DeedBook 6205, Page 480

Property Sale

Sale
$142,000
DeedBook 5278, Page 712

Property Built

Built

Year Built: 1926