Skip to content

71 Lawrence AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1926

Last Sale Price
$209,000
Last Sale Date
Jul 2, 1999

Property Information

Block43.02
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0004

Building Details

Building Class17
Description2SF2G/1554/1926
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,882
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$307,500
47%
Improvement Value:$345,200
53%
Total Assessment$652,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,204+1.9%
2024$14,925+5.6%
2023$14,133+1.6%
2022$13,906+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$209,000

To:

Sq Ft1,882DeedBook 5626, Page 167

Property Sale

Sale
$161,000
DeedBook 5133, Page 281

Property Sale

Sale
$83,000
DeedBook 4793, Page 273

Property Built

Built

Year Built: 1926